aşk1.jpg

Aşkın Halleri

İlk görüşte aşkta bir çekim hissesilir. Adı tutkudur, ani gelir ve geldiği gibi aniden gidebilir. Henüz yakınlık ve bağlılık kurulmamıştır. 

Eğer tutku karşı tarafın idealizasyonu ile tamamlanabilirse ilk görüşte aşk yerini romantik aşka bırakır. Romantik aşkta karşı tarafın eksik yanları görülmez, hatta aşık olan kişinin eksikleri ve ihtiyaçları karşı tarafa yansıtılır çoğunlukla. Sınırlar kalkar, yakınlık kurulur. Yakınlıkla eksiklikler ortaya serilmeye başlar. 

Kimisi eksiklerini dökmek istemez, terkedilmekten korkar, yaklaşmaz. Sadece tutkunun yaşandığı sözde bağlanılan ama yakınlık yaşanmayan ilişkilerdir. Eğer yakınlaşılıp, eksikler paylaşılıp, idealin değil gerçeğin olduğu gibi kabulü gerçekleşirse olgun aşk dönemi başlar.

Olgun aşk tutku, yakınlık ve bağlılığın birlikte olduğu ideal aşktır. Hayatta kalması için beslenmesi gerekir. Yakınlık için yeterli paylaşım, tutku için emek verilmezse zamanla içi boşalır. Bağlılığın olduğu ama yakınlık ve tutkunun olmadığı bir hale gelir.

Bazen paylaşımlar sadece ebeveyn rolleri üzerinden gider. O zaman da ilişki bir  alışkanlık, ev arkadaşlığı, ortak çocuk projesi haline gelir.  Çiftler yakın hissederler ve bağlıdırlar ama  tutku kaybolmuştur, aşk kalmaz adı kalır.

Demem o ki, olgun aşk için kabul, emek ve paylaşım gerekir. Aşkınıza sahip çıkın.