Gücün yeni tanımı: Dayanıklılık ve Esneklik

Zorlu yaşam olayları ile karşılaştıklarında herkesin algısı, verdiği tepkiler ve başa çıkma şekli farklıdır. Kimi depresyon kimi kaygı bozukluğu yaşar, kimi tüm kayıplarına rağmen ruhsal kazanımlarla hayatına devam eder. Psikolojide travmaya rağmen devam edebilen kişiler için resiliant terimi kullanılıyor. Resilliant'ı türkçede dirençli, esnek, dayanıklı olarak tanımlayabiliriz. 

Yapılan çalışmalar dayanıklı ve esnek insanların uyum yeteneğinin gelişmiş olduğunu gösteriyor. Yani kişi davranış biçimini dış dünyanın koşullarına uygun hale getirebiliyor, yeni durumlara daha esnek tepki gösteriyor ve yaşamını mevcut duruma uygun olarak tekrar gözden geçirip düzenleyebiliyor. 

Bazı şanslı insanlar doğuştan dayanıklı ve esnek. Peki doğuştan stres karşısında dayanıklı ve esnek olma becerilerine sahip değilsek ne yapacağız? Neyseki resilience / dayanıklılık öğrenilebilir bir biliş ve davranış biçimi. Yine bazı şanslı insanlar, çocukluklarında olumlu deneyim ve yaşantılar, uygun ebeveyn tutumu sayesinde belirli dayanıklılığı kazanabiliyorlar. Şanssızların payına ise erişkinliklerinde öğrenmek kalıyor. Hâlâ şansın olması hayat için büyük hediye. 

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon

@caddeterapi

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Twitter Icon

@aycacanuz

Sitedeki yazılar toplumu bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Hastalıklarla ilgili, teşhis ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Sitede yer alan yazıların her türlü yayın hakkı Ayça Can Uz' a aittir.
Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre yazılı izin alınmadan söz konusu yazıların herhangi bir bölümü veya tamamı iktibas edilemez veya herhangi bir usul ile çoğaltılamaz.

GİZLİLİK POLİTİKAMIZ