Evde Evcil Hayvan İle Büyümek/Gelişmek

Bir köpeği ya da kediyi kucakladığınızda üzgün kalamazsınız. Ne kadar berbat hissederseniz hissedin, hayvanlar kabul edicidir. Sizi her halinizle kabul ederler ve sevgilerini koşulsuz verirler.

Son çalışmalar da evcil bir hayvan sahiplenmenin ruh sağlığını olumlu yönde etkilediğini destekler şekilde. McConnell ve arkadaşlarının çalışmasına göre evcil hayvan sahibi olanlar olayanlara göre kendilerine daha çok güveniyorlar, empatikler, daha dışa dönükler, daha çok hareketliler ve daha çok spor yapıyorlar. Ayrıca kendilerini daha az yalnız hissediyorlar ve kaygı seviyeleri daha düşük.

Başka bir çalışmada ise sosyal izolasyon ve reddedilmenin yarattığı negatif duygularla başa çıkmada evcil hayvanların tampon görevi görebileceği gösterilmiş.

Tabiki hayvanlar, insanlarla olan iletişimin yerine geçemez. İnsanlar sosyal varlıklar olarak bir topluluğun parçası olmaya ve sosyal destek alabileceği kişilerle yakın iletişimde olmaya ihtiyaç duyar. Ancak sosyal desteği zayıf olanlar, bağlanma güçlüğü yaşayanlar veya sosyal iletişim becerileri düşük olan kişiler hatta depresyonda olan kişiler için bile çözüm bulana kadar destekleyici bir sistem yaratabilir bir evcil hayvan sahibi olmak.

Sosyal iletişimi zayıf olan insanlar için hayvanlar otomatik iletişim anahtarı olabilir. Hayvanların kendi aralarındaki sosyalleşmesi istemeden sahiplerinin de sosyalleşmesini sağlayabilir.

Sosyalleşemeyen, çekingen mizaçlı çocuklar için de hayvan sahibi olmak bu problemi aşmalarına yardımcı olabilir. Dışarda diğer çocuklarla iletişim kuramayan, “Ben de size katılabilir miyim?” diyemeyen çocuk, açık havada evcil hayvanıyla oynarken, yanlarına gelen diğer çocuklarla otomatik olarak oyuna katılmış olur ve hatta oyun kuran olma şansını da yakalar. Hayvanlar gerçekten buzları eritir.

Günümüz çocuklarının başka bir problemi olan internet bağımlılığında da evcil hayvan sahibi olmak faydalı olabilir. Ergenlerle yapılan bir araştırmada köpek sahibi olmayan ergenlere göre, köpek sahibi olan ergenlerde köpeği yürütmenin haricinde tüm gün boyunca yapılan fiziksel aktivitelerin daha fazla olduğu görülmüş.

Hayvanlar, çocukların daha paylaşımcı ve yardımsever olmalarını sağladıkları gibi, grup faaliyetlerinde de daha iyi işbirliğinde bulunabilmelerine katkıda bulunurlar. Evcil bir hayvanın sorumluluğu verilen bir çocuk, hayvanın beslenmesi, yürüyüşe çıkartılması, taranması gibi aktiviteleri planlamak ve organize etmek zorunda kalır. Kendi planlayamasa bile ebeveynlerinin çizdiği belli rutine uymaya çalışır. Evcil hayvanına bakmak için kabullendiği bu rutin, onun diğer ev işleri, okul ödevleri ya da boş zaman aktivitelerinin takibini de kolaylaştırır. Evcil hayvanı ile ilgili sorumluluk almak çocuğun kendine güvenini de arttırır.

Ek olarak konuşamayan bir evcil hayvanın ihtiyaçlarını davranışlarından anlamaya çalışan bir çocuk, insanların da davranışlarını ve sözel olmayan ip uçlarını daha iyi okuyabilir; çevresindekilerin ihtiyaçlarına ve duygularına da daha duyarlı olur. Evcil hayvan, çocuklar için hem yedek anne hem de sorgusuz dinleyen arkadaş rolü oynar. Evcil hayvan sahibi çocuklar, negatif duygular yaşarken kendi kendilerini sakinleştirmek konusunda daha becerikli olurlar.

Evcil hayvanlar çocukların ekstra enerjilerini atmalarına da yardımcı olurlar. Özellikle Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklarda evcil bir hayvan hiperaktivitenin doğru kanalize edilmesine yardımcı olabilir. Hiperaktivite bir öğretmen ya da ebeveyn için yorucu olup sonu azarlanmayla bitebilirken, bir hayvan bu enerjiden sadece memnun olur ve çocuğu sevgiyle sakinleştirebilir. Çocuğun içinde kontrol edemediği dürtüselliğine rağmen sakin olmasının beklenmesi nedeniyle artan gerilim hissi ile çocuğun baş etmesinde, yanında sakince oturan bir hayvan mucize yaratabilir.

Evet evcil bir hayvan beslemek hem zaman alan hem de para harcatan bir eylemdir ve ebevenylere sırtlarına binen ekstra yük gibi gelebilir. Ancak bir evcil hayvan çocuğunuzun sorumluluk kazanmasına ve duygusal zekasının gelişimine ömür boyu sürecek bir bağ ile aracı olacaktır. Sevgiyle gelen böyle bir kazanca paha biçilemez.