Birçok kilo verme programının vaad ettiği kilo kaybı oranı, başlangıç kilosunun %10'udur. Ancak araştırma sonuçlarına göre, kilo vermek isteyen kişiler hayallerindeki kiloya erişebilmek için, şu anki kilolarının %38'ini kaybetmeleri gerektiğini düşünmektedirler. Bir uzman eşliğinde kilo verme programıyla başlangıç kilolarının %17'sini kaybeden kişiler sonucu halen "hayal kırıklığı" olarak yorumlamaktadırlar. Bu beklenti, başarılı bir diyet programının öngördüğü oranın çok ötesindedir.

Gerçekçi olmayan hedefler, önce kilo verme programına başlarken kendinizden gerçek üstü bir performans beklemenize neden olur. Mümkün olmayan bu rol daha başlamadan ağır gelir ve motivasyonunuzu kırar. Gerçek üstü hedefler, hem diyet sırasında hem de sonunda gerçekleşen kilo kaybı konusunda hayal kırıklığına uğramanıza neden olur. Bu yüzden diyetin sürdürülmesinde güçlük çekilir. Kaybettiğiniz ve ama yetersiz gördüğünüz kilo kaybı kafanızda kendini suçlama, başarısızlık hissi ve özgüven zayıflamasına dönüşebilir. Çaresizce kendinizi yetersiz hissedebilir veya diyetisyeninizi faydasız bulabilirsiniz. Tekrarlayan farklı diyet tipleri veya diyetisyen başvuruları olabilir.

Kendinize akılcı bir hedef belirleyin. Bu hedef kesinlikle gerçekçi olmalıdır. Gerçekçi olduğunu cesaretinizi kırılmamasından ve kısa dönemli küçük bir adım olmasından tanıyabilirsiniz. Bunun yetersiz olduğunu düşünebilirsiniz. Bu küçük adım, kilo verme serüveninizde merdivenin ilk basamağıdır. Basamakların sonunda rüya kilonuz var. Aralara kabul edebileceğiniz bir ara durak koyun. Sonra ikinci durağını mutlu olacağınız kilonuz olsun. Daha küçük beden bir giysi giyebilmek mutluluk için iyi bir belirleyici olabilir. Rüya kilonuz sizin yakıtınız olsun amacınız değil. Bu şekilde adım adım gitmenin çok uzun süreceğini  ve çok uzun çabalamanız gerektiğini düşünüp endişelenebilirsiniz. Ancak bundan birkaç yıl sonra bu kiloları ne kadar sürede verdiğinizin hiçbir önemi olmayacak.