top of page
kendine şefkat _edited.jpg

Kurban Psikolojisi

Kurban psikolojisinin 2 tipi vardır; 
1. Yaşamın farklı alanlarında ve farklı ilişkilerde aynı tip zarar verici örüntüleri yaşayan kişiler

2. Yaşamında farklı tiplerde ama değişmez şekilde hep kendi başına gelen zarar verici olayları yaşadığını düşünen kişiler .


İkisinin de ortak yanı kurban oldukları olayların akışını değiştiremedikleridir. Kontrol onlarda değildir ve ellerinden birşey gelmez. Her iki tipte de hayat krizleri, travmalar, hastalıklar ve zorlu yaşam olayları erken yaşlarda meydana gelir. Henüz çocukken hayatta kalmak için kişiler ne yaptılarsa, sorgulanmayan bir alışkanlıkla ilerleyen yaşlarda da yaşam krizlerinde aynı hayatta kalma içgüdüsü ile aynı davranışları tekrarlarlar. 


Amaç, işe yaramasa da kolaya kaçarak başka davranışları denemeden, bildiği sığ sularda yüzerek bildiği yaraları sarmak olduğu gibi, aynı travmayı tekrarlarken bu sefer kitabın sonunu değiştireceği ve çocukluk anısını mutlu sonla bitireceği ümididir de bir yandan. Ne var ki kitabın sonu hiç değişmez, hep mutsuz biter. 


Her ikisin de farklı şemalar (terk edilme, suistimal, duygusal yoksunluk, kusurluluk, sosyal izolasyon, bağımlılık, dayanıksızlık, yapışıklık, başarızsızlık, haklılık, yetersiz özdenetim, boyun eğicilik, fedakarlık, onay arayıcılık, karamsarlık, yüksek standartlar, duyguları bastırma, cezalandırıcılık) söz konusu olabilir. 


Şema Terapi kişinin hayatında işlevsel olmayan ve zarar gördüğü şemalarını saptamasına, bunları doğuran çocukluk yaşantılarını/travmalarını, tetikleyen duygu ve bedensel duyumları fark etmesine, bilişlerini ve onlarla baş etme biçimlerini anlamasına yardımcı olur. Kendini daha fazla tanırken, daha önce bilinçsizce yaptığı seçimlerinin farkına varır, şemalarını tetikleyen ve devam ettiren ilişkiler ve durumlardan kaçınır, iyileştirici olasılığı olan ilişkileri bilinçli olarak deneyimleme cesaretini kazanır, hayatınında pasif kurban rolünden aktif oyuncuya geçiş yapar.

bottom of page