top of page

Yazılar

Sizleri ve Sevdiklerinizi Korumak için Çalışıyoruz

Vaka sayılarının yeniden artış gösterdiği bu günlerde, sizleri ve sevdiklerinizi korumak için çalışıyoruz. Bu bilgilendirme metninde, COVID-19 salgını süresince yüz yüze hizmetler ile ilgili kliniğimizde uyguladığımız önlem ve düzenlemeleri sizlerle paylaştık. 

10 Temel Mesajla İyi Ebeveynlik

Ebeveynin bebeğin bakımını yaparken ki davranışları, mimikleri, ses tonu ve sözcükleri iletişimin bir parçasıdır. Bakım veren kişinin bebeğinin temel ihtiyaçlarına yanıt veriş şekli, bebeğe sözel söylenenlerin "altyazısı" olarak ayrı mesaj verir. 

Onarım Terapisinde Onarılamaz Yaralar

Homoseksüellik 40 yıldır ruhsal bozukluk olarak kabul edilmiyor. Ancak öncesinde çeşitli psikolojik yöntemler, bugün rahatlıkla işkence olarak kabul edilebilecek davranış tedavileri,  ilaç ve hormon tedavileri ve hatta beyine yönelik cerrahi girişimler bile denendi.

Sizi üzen veya kaygılandıran olayları düşünmekten kendinizi alıkoyamadığınız, bu kadar takmamanız gerektiğini kendinize tekrarladığınız ama aynı hamster döngüsünden kurtulamadığınız, kafanızdaki düşüncelerden dolayı hayattan keyif almadığınız, almadığınız için de daha çok kabuğunuza çekildiğiniz ve hayatınızın kara düşüncelerden ya da duygulardan ibaretmiş gibi geldiği oldu mu?

Anne Babanızı Notla Değerlendirmeyin

Hep anne babalara anlatıyoruz, çocuğunuzu notla değerlendirmeyin, sonuca değil sürece odaklanın, çocuğun başarı ya da başarısızlıklarına değil çabasına vurgu yapın diye.  Aynısı ebeveynler için de geçerli. Erişkinlikte birçok problemle ilgili kökene indiğimizde karşımıza anne babalarımızın yetiştirirken yaptığı doğrular ve yanlışlar çıkabiliyor.  

Size anne diyebilir miyim?

Kendinize de ebeveynlik yapmanız gerektiğini biliyor muydunuz? Sağlıklı erişkin modu bana göre sıkıntılı zamanlarda kendine sağlıklı ebeveyn de olabilmekten geçiyor. Ebeveynleriyle sağlıklı iletişimi olanlar bu konu da şanslı. Olmayanların yolu terapide hızlandırılmış ebeveynlik kursundan geçiyor. 

Kurban Psikolojisi

Kurban psikolojisinde, kişiler kurban oldukları olayların akışını değiştiremediklerini düşünürler, kontrol onlarda değildir ve ellerinden birşey gelmez. Hayat krizleri, travmalar, hastalıklar ve zorlu yaşam olayları erken yaşlarda meydana gelir. 

Patlama ya da Bastırma, Kontrol nerde başlar? Adım adım öfke kontrolü

Herhangi bir kimse öfkelenebilir. Bu kolaydır.
Ne var ki; Doğru İnsana, doğru derecede, doğru zamanda, doğru maksatla ve doğru biçimde öfkelenmek; işte bu zordur....Aristo'nun ünlü sözü aslında öfke kontrolü için mini rehber niteliğinde. Öfke nedir ve nasıl kontrol edilir öğrenebilirsiniz.

Ya eşinizle aranızdaki iletişim problemi erkeklerin Marstan kadınların Venüsten gelmesinden kaynaklanmıyorsa. Ya herşey sadece çocuğunuza da yeni konulmuş bir tanıdan ibaretse ve eşinizde bir zamanlar çocuğunuz gibiyse. Erişkinlerin %2-4'ünde Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) bulunmaktadır ve eşiniz sadece gözden kaçmış bir DEHB hastası olabilir.

Kişisel farklılıklardan dolayı anlaşmazlıklar da yaşanabilir. Herkesin cinsel isteği, uyarılabilme eşiği, uyarılma materyali ve yolu, cinsel ilişkiden zevk alma şekli ve yolu, bunu dışa vurumu farklıdır. Doğru iletişim ile çift, sağlıklı ve mutlu bir cinsellik için yolu uzlaşarak birlikte bulabilir.

1 / 1

Please reload

bottom of page