Yeni Yıl Kararlarınızı Gerçekleştirebilmek İçin

9 Başarılı Strateji

Eski uygarlıklardan beri, modern dinlerde de olmak üzere, yeni yılda sözler verilir ve adaklar adanır. Her yeni yıl bize yeni başlangıçlar için farazi beyaz sayfalar verir. Bu sayfalara dileklerimiz ile başlarız. Bazı dileklerimiz ise doğrudan bize bağlıdır. Bu yüzden her yeni yılda dileklerle birlikte kararlar alınır ve sözler verilir. Birçok kişinin yeni yıl için en büyük hedefi sağlık ve egzersiz iken, sırasıyla para, ilişkiler, kariyer,tatil ve eğitim diğer alınan sık kararlardan. Çalışmalara göre alınan bu kararların %30’u 2 hafta sonunda,  %80’i ise 3 ay sonunda başarısızlıkla sonuçlanmakta. Bu sonuçlara göre verdiğiniz yeni yıl sözüne uyamamış olmak beceriksiz ya da iradesiz olduğunuzu göstermiyor. Sadece normalsiniz.

1960 yıllarda Walter Mischel adında bir psikolog kendi sigara bağımlılığı ve başarısız bırakma girişimlerinin ardından irade üzerine bir deney yapmaya karar verdi; Marşmelov Deneyi. Deneyin basit kuralları vardı. Her çocuğun önüne bir marşmelov konuluyor ve isterse yiyebileceği ama araştırmacı çıktıktan sonra  tekrar odaya gelene kadar yemeden bekleyebilirse, araştırmacının ona bir tane daha ödül olarak marşmelov getireceği söyleniyordu.  Araştırma sonuçlarına göre hazzı erteleyebilen çocukların planlama, rasyonel düşünme ve stres yönetme becerileri daha iyi olduğu gibi, ergenliklerinde de akademik olarak daha başarılıydılar. İlginç bir şekilde deney 30 yıl sonra aynı denekler üzerinde tekrarlandığında, ilk deneyde bekleyemeyen çocuklar, erişkinliklerinde de benzer şekilde hazzı ertelemekte halen güçlük çekmekteydi. Hazzı erteleyebilenler marşmelov yemeden bekleyebilmek için mantıkla hareket edip, streslerini azaltacak stratejiler geliştiriyorlardı.

Yeni yılın ilk heyecanı geçip normal hayat rutinine döndüğünüzde bir önceki yılın tutulamayan sözleri, yarıda kalmış kararları moralinizi bozup ve kış mevsimini ümitsiz, karanlık bir hale getirebilir. Anlık hazları erteleyerek hedeflerine ulaşan insanların kullandığı 10 strateji ile siz de yeni yıl kararlarınızı başarabilirsiniz.

 

1. Tek hedef belirleyin:

Alışkanlıklar zaman içinde gelişir. O yüzden de yeni alışkanlıklar edinmek de zaman alır ve zordur. Alışkanlıkları değiştirme kararı alınsa da kolay uygulanmazlar. Aldığınız kararlar sizi ruhsal, fiziksel, sosyal ve duygusal olarak sizi zorlayacaktır. Yeni yıl kararlarına uyulamamasının en sık nedenlerinden biri çok fazla kararın aynı anda alınmasıdır. Yeni yıl kararları listenizin haftalık eve alınması gerekenler listenizden uzun olması göz korkutucu olabilir. Yeni yıl kararlarını ben savaş alanına benzetiyorum. Taktiksel planlamalar önemli olduğu gibi adam sayısı da önemli savaşı kazanabilmek için. Eğer ikinci bir savaş alanı varsa adam sayısı düşer ve düşman üstünlük elde eder. Yani iki yeni yıl hedefi demek iki savaş alanı ve güç kaybetmektir. Tek hedef belirleyin. İki hedefiniz varsa hangisinin sizin için öncelikli olduğuna karar verin. Eğer hedef için süre limitli ise (belirli zamana kadar tamamlanma şansı olan hedefler), o zaman yeni yıl içinde ilk hedef için belirlenen süre bitiminden sonra belirli bir zamanda başlatmak üzere ikinci kararı alabilirsiniz.

2. Hazinenizi bulun:

Karar aldığımızda bunları basitçe istiyor olmanız yeterli olmaz. Kararlarınızın ardında derinde bir yerde, gerçekten kalpten istediğiniz, sizin için anlamı olan hazine gibi değerli özlemler olmalı. Niye istediğinizle ilgili siz de ikna olmalısınız ki, gerçekten elde etmek çabalayasınız. Neden istiyorsunuz, hayatınızda ne değişecek hayal kurun, bunları yazarak görselleştirin.  Hedefinize ulaştığınızda elde edeceklerinizi  not halinde yanınızda taşıyın ya da hergün görebileceğiniz bir yere asın. Bu kararı neden aldığınıza odaklanmak ve hatırlamak gerçekleştirebilmeniz için sizi motive edecektir. Aksi halde kararınızı alır almaz unutmanıza şaşırmamak gerekir.

 

3. Gerçekçi olun:

Birçok kişi hayatında düzenli olarak hedefler belirlemez. Her yeni yılda adet üzerine oynadıkları bir oyun ya da piyango çekilişi gibidir. Dolayısıyla nasıl hedef belirleyeceklerini ve neler yapabileceklerini bilemezler. Dolayısıyla doğru yeni yıl kararları alamazlar.  Çalışmalara göre başarısız olan kişilerin %35’nin gerçekçi hedefler koymamalarıdır. Kusursuz ve mükemmeliyetçi kararlar uygulanamamaya mahkumdur. Bunda sonra hergün, her zaman, hiçbir zaman, asla ile başlayan çümleleri unutun. Hedefleriniz bir yıl içinde ulaşılamayacak kadar uzak olmasın. Düşüncenin gücü, hayal et olsun denilirken kastedilen olmayacak hayaller kurmanız değildir. Sadece istemek yeterli olmaz. Gerçekçi ve optimal istekler de de bulunmak gerekir. Nihai ya da büyük bir hayaliniz tabiki olmalı ama bunu küçük parçalara bölmek ya da basamaklandırmak gerçekçi olmalarını sağlar.

 
4. İyi tanımlayın:

Yeni yıl kararlarına uyulamamasının ikinci en büyük nedeni, insanların  düzenli olarak kararları ile ilgili ne kadar mesafe katetiklerini takip etmemeleridir. Hatta çoğunlukla kararıyla ilgili gelişimlerine dair hiçbir takip yapılmaz ve sadece istenen sonuca odaklanılır. Aradaki gelişim görmezden gelinir. Tek ve gerçekçi hedef belirlediniz, gerçekten neden istediğinizi biliyorsunuz ve sizin çok önemli. Peki bu kararınızı gerçekleştirdiğinizi nasıl anlayacağız? Bu sıklıkla kilo vermekle ilgili yeni yıl kararlarında sık yapılan bir hatadır. Sadece “Kilo vermek istiyorum” demek yeterli değildir. Hedefinizi iyi tanımlayın. Gözleri görmeyen, kulakları duymayan birine tarifler gibi kendinize tarifleyin. Ne kadar kilo vermek istiyorum sorusu cevaplanmadan karar verilemez. Kilo vermek gerçekçi bir hedef olabilir. Evet kilo verebilirsiniz ama belirlediğiniz kilo gerçekçi olmayabilir. Bir önceki adıma geri dönün. Küçük adımlara bölün ve haftalık ya da aylık küçük ara hedefler belirleyin. Basamaklandırmak ve her basamak için gerçekçi bir zaman aralığı belirlemek de, kendini takip etmek  ve motive kalmak için iyi bir yoldur.  Aksi halde nihai hedefe çok yol olduğunu düşünüp, başardıklarınızı da görmezden gelip yarı yolda kalabilirsiniz.

 

5. Randevulaşın:

Bir önceki paragrafta bahsettiğim gibi ara hedefleri veya basamakları belirledikten sonra her bir hedef ve basamak için zaman belirleyin. Kendinize program yapın. Hedefinize çok arzuladığınız bir sevgili gibi yaklaşın. Onunla randevulaşın. Yavaş ve emin ilerleyin. Her ara hedefi veya basamağı tamamladığınızda kendinizi küçük şeylerle ödüllendirin. Ara hedeflere domino taşı, basamaklara merdiven gibi bakın. Gittikçe sizi hedefinize yaklaştıracaklar. Mutlaka kararınızın tamamlanacağı son tarihi kafanızda netleştirmeye çalışın. Bunu yaparken aceleci olmayın.  

 

6. Planlayın:

Tarihler ve ara hedefleri belirledikten sonra, iş kurar gibi negatif ve pozitif olasılıklarını yazın. Hedefinize ulaşmayı kolaylaştırmak için bunları nasıl kullanabileceğinizi düşünün. Önlem alabileceğiniz konular, çevresel olarak yapabileceğiniz değişiklikler var mı gözden geçirin. Ara hedefler için yapılması gerekenleri belirleyin. Yaptığınız planı günlük hayatınızın içine monte edin. Günlük işlerinizle uyuşmayacak gerçekçi olmayan planlardan kaçının.

 

7. Reklam yapın:

Çalışmalara göre yeni yıl kararlarını gerçekleştirebilenlerin %75’i , karar verdiklerinde bunu çevresiyle paylaşmış. Yeni yıl kararları birçok kişi için benzerdir. Dolayısıyla kararınızı arkadaşlarınızla paylaşmak, hedefinize giden yolda size yol arkadaşı bulabilmenize yardımcı olur. Asla kararlarınızı kendinize saklamayın. Ailenizle, arkadaşlarınızla hatta sosyal medya kanalıyla tanıdıklarınızla hedefinizi paylaşarak reklam yapın. Ne kadar çok insan bilirse o kadar hatırlatıcınız olur ve başarmak için o kadar çok üzerinizde baskı hissedersiniz. Gerekli desteği bulamıyorsanız, kararınızı gerçekleştirmenizi kolaylaştıracak profesyonel programlara/kurslara katılabilir ya da bir terapistten yardım alabilirsiniz. Terapist düşünceleriniz, duygularınız ve davranışlarınız arasındaki bağı anlamanıza ve hedefinizi gerçekleştirebileceğiniz stratejiler geliştirmenize yardımcı olabilir.  

 

8. Ödül verin:

Hem son hedef hem de nihai hedefler için kendinizi ödüller verin. Ara hedeflerde alacağınız küçük ödüller sizi bir sonraki basamağı çıkabilmeniz için motive eder. Ödül olmadan bir sonraki adıma geçerseniz başarınızı küçümsemiş olursunuz. Hatta kendinizdeki gelişmeyi farkedemeyip yarı yolda tamamen ümitsiz de kalabilirsiniz. Ara hedefleri başardığınızda bunu da mutlaka çevrenizle paylaşın. Her ne kadar kendinizi ödüllendirseniz de çevrenizin övgüleri kendinize güveninizi ve başaracağınıza inancınızı daha fazla arttırır. Ara ödüller dışında karar aldığınız ama zorlandığınız konuyu kendinize bonus ile pazarlayın. Nasıl satılmayan ürünleri çok satılan ürünlerin yanına az bir bütçe ile koyup marketlerde satıyorlarsa, siz de zorlandığınız aktiviteyi sevdiğiniz bir aktivite ile kombinleyin. Yeni yıl hedefini başarmak bir şans değildir. Ara hedeflerinizi tamamladığınızda hak ettiğiniz gururu yaşayın.

 

9. Affedici olun:

Mükemmeliyet insanoğlu için ulaşılmazdır. Makineler bile mükemmel olmuyorsa insan olmanın gereğinin hata yapmak ve hatalarından öğrenebilmek olduğunu kabullenmek gerekir. Hata yapabilirsiniz! Hata yapma lüksünüz olmalı! Yeni yıl hedefinizi ulaşmak için yürüdüğünüz yolda geri adımlar, tökezlemer hatta düşmeler olabilir. Ya hep ya hiç düşünme tarzını bırakın. Kararınıza sahip çıkın. Moral bozup pes edip tamamen bırakmaktansa yavaş da olsa yola devam etmenin hiçbirşey yapmamaktan daha iyi olduğunu hatırlayın.  Her şekilde başladığınız konumdan daha iyi nokta da olacaksınız. Yaptığınız hatayı doğuran faktörleri özel dedektif gibi araştırın. Yeni yıl hedefinize ulaşmanızda size yardımcı olan diğer sekiz basamağı yeniden gözden geçirin. Aynı hataya düşmenizi engel olacak gerekli değişiklikleri yapın. ve Hedefinize giden yolun inişleri ve çıkışları olabileceğini unutmayın.

 

Harika yeni bir yıl sizi bekliyor. Hayallerinize, arzularınıza, hedeflerinize ulaşmanızı diliyorum 2018’de. Yeni yılınız kutlu olsun. Sevgiler