top of page

Doğum Sonrası Depresyonda Mucize İlaç

Doğum sonrası depresyon dünya genelinde kadınların tahmini %17'sini etkiliyor. The American Journal of Psychiatry'de temmuz ayında yayınlanan çok yeni bir çalışma, şiddetli doğum sonrası depresyonu olan kadınlar için büyük bir ümit vaad ediyor. Elimizdeki tedavi seçenekleri arasındaki ilk sıra ilaçlar olan antidepresanlara ancak 3-4 hafta sonra yanıt alınabiliyor ve bazı vakalarda tedaviye yanıt alınması 12 haftaya kadar sürebiliyor. Doğum sonrası depresyon, anneler ve bebeklerin bağlanmasını bozabilir, bebeklerde davranış sorunlarının artmasına ve annelerde intihar düşüncesi dahil olmak üzere birçok riskli duruma yol açabilir. Tedavi edilmeyen doğum sonrası depresyonun zararlı etkileri göz önüne alındığında, hızlı ve etkili tedavi seçeneklerinin belirlenmesi çok önemli. Tedaviye erken yanıt almak hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından gerçekten çok değerli.


doğum sonrası depresyonun etkili ve hızlı tedavisi

Mucize yeni ilaç zuranolon'un (bir nöroaktif steroid) alındıktan sonraki birkaç gün içinde doğum sonrası depresyonda iyileşme sağlayabileceği öne sürülüyor. Üstelik çalışmaya göre bu gelişmeler, kadınlar 14 günlük ilaç rejimini bıraktıktan sonra bile devam etmiş.


Çalışma faz 3 denemesi aşamasında ve şiddetli doğum sonrası depresyonu olan 18 ila 45 yaşları arasındaki 196 kadın çalışmaya dahil edilmiş. Katılan annelerin bir kısmına 14 gün boyunca zuranolon (50 mg/gün) bir kısmına da plasebo haplar verilmiş. Araştırmacılar, katılımcıları 45 günlük araştırma süresi boyunca değerlendirmiş. Zuranolon alan hastalar, 3. gün gibi şaşırtıcı derecede erken bir tarihte ortaya çıkan ve 45. güne kadar süren klinik olarak anlamlı, güçlü ve hızlı iyileşmeler göstermiş. Kadınlar ayrıca ilacı kullanmaya başladıktan sonra 15 gün boyunca depresyon belirtilerinde ve kaygı şiddetinde iyileşmeler göstermeye devam etmiş.


Zuranolon'un hastalar tarafından bildirilen en yaygın yan etkileri ise uyku hali, baş dönmesi, sedasyon ve baş ağrısı gibi tolere edilebilir etkiler olmuş. Eğer ilaç faz 4 denemesini de geçip onaylanabilirse, Doğum sonrası depresyonu olan anneler için ilk kısa süreli ve hızlı etkili oral tedavi olacak. Gerçekten mucize gibi bir gelişme, merakla faz 4 sonuçlarını bekliyor olacağım.


Postpartum depresyonda emzirirken ilaç kullanımı ile ilgili kafanızda soru işaretleri var ise konuya dair blog yazımı okuyabilirsiniz. Yeni gelişmelerde görüşmek üzere...

Kommentit


bottom of page