top of page

Mükemmeliyet Tuzağı


mükemmeliyetçilik

İleriye doğru ilerlemek için hepimizin belirli hedeflere ihtiyacı vardır. Ancak, hedeflerimize odaklanarak mükemmeliyeti aramak bizi gerçekten daha iyi yapacak mı? Yoksa başka bir şey mi gerekiyor?


Mükemmeli Hedeflemenin Tehlikeleri


David Bayles ve Ted Orland, kitaplarında şaşırtıcı bir hikaye anlatıyorlar. Bu hikaye, hedeflerin belirlenmesi, ilerleme kaydedilmesi ve önemli olan konularda gelişme sağlanması konusundaki düşüncelerimizi yeniden şekillendirebilir.


Jerry Uelsmann

Jerry Uelsmann adında bir profesör, Florida Üniversitesi'nde film fotoğrafçılığı öğrencilerini iki gruba ayırmış. Sınıfın solunda oturanlar "nicelik" grubuna alınmış. Bu gruptaki öğrencilere, çektikleri fotoğrafların kalitesine göre değil, toplamda bir sömestrede ürettikleri fotoğraf sayısına göre değerlendirilecekleri söylenmiş.


Sınıfın sağ tarafında oturan öğrenciler ise "nitelik" grubuna alınmışlar. Sadece bir fotoğraf çekmeleri yeterli olacağı, ancak bu fotoğrafın neredeyse mükemmel olması gerektiği söylenmiş.


Jerry Uelsmann, şaşırtıcı şekilde sömestr sonunda en iyi fotoğrafların nicelik grubundaki öğrenciler tarafından üretildiğini görmüş. Bu öğrenciler, fotoğraf çekmek, kompozisyon ve ışıkla deneyler yapmak, karanlık oda tekniklerini denemek ve hatalarından ders çıkarmak için uğraşarak becerilerini geliştirmişler. Sürekli olarak yüzlerce fotoğraf çekerek ilerleme kaydetmişler. Öte yandan, kalite grubundakiler mükemmeliyet hakkında spekülasyonlar yaparak zamanlarını boşa harcamışlar. Sonunda, doğrulanmamış teoriler ve vasat bir fotoğraftan başka bir şey sunamamışlar.


en hızlı kilo verme

Çıkmaza Girmenin Riski

Çoğu zaman, hedefe ulaşmak için en iyi planı bulmak için zorladığımızda kendimizi tıkanmış hissedebiliriz: en hızlı kilo verme yöntemi, en etkili kas geliştirme programı, mükemmel bir yan iş fikri... En iyi yaklaşımı araştırmak için o kadar çok zaman harcarız ki asla eyleme geçmeyiz. Voltaire'in dediği gibi, "Mükemmel, iyinin düşmanıdır."


Sürekli bir çalışma ve hatalarımızdan ders çıkarma sürecinde, gerçek ilerleme kaydederiz;


Harika bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız, her gün mükemmel bir fotoğraf çekmeye çalışabilirsiniz. Ya da yüzlerce fotoğraf çekip hatalarınızdan ders çıkarabilir, becerilerinizi geliştirebilirsiniz.


Daha güçlü olmak istiyorsanız, her hareketinizi analiz edip aşamalarını çalışabilirsiniz. Ya da hatalarınızdan ders çıkarıp daha fazla tekrar yapmaya odaklanabilirsiniz.


Çok satan bir kitap yazmak istiyorsanız, 10 yıl boyunca mükemmel bir kitap üzerinde çalışabilirsiniz. Ya da her yıl bir kitap yazabilir, hatalarınızdan ders çıkarabilir ve her seferinde daha iyi olacağınıza inanabilirsiniz.


Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız, mükemmel bir iş fikri üzerinde çalışabilirsiniz. Ya da müşteri kazanmayı deneyebilir, hatalarınızdan ders çıkarabilir ve yeni fikirler deneyerek sonuçları elde edebilirsiniz.


Sizi gerçekten daha iyi yapan şey, tek bir mükemmel hedefe ulaşma arayışı değil, yaptığınız işlerle geliştirdiğiniz becerilerdir. Yani, hedeflerinizi düşündüğünüzde, sadece istediğiniz sonucu değil, sizi o sonuca götürecek tecrübeleri düşünün. Başarıdan önce gelen eylemlere odaklanın.


Herkes ilerleme kaydetmek ister. Ve bunu başarmanın tek yolu, tecrübelerinizi gerçekleştirmektir. Hedef sadece kontrol edemediğiniz veya tahmin edemediğiniz bir şeydir. Ancak eylemler, gerçekleşmesini sağlayabileceğiniz şeylerdir. Hedefleri göz ardı edip alışkanlıklar oluşturursanız, sonuçlar zaten kendiliğinden ortaya çıkacaktır.


Bu yılın mükemmel hedeflerini unutun. Sizin için önemli olan şeyler üzerinde çalışmak için ne gibi eylemler yapacaksınız? Hangi alışkanlıkları geliştireceksiniz? Unutmayın ki, başarı sürecin kendisindedir.Bu blog yazısı James Clear'in "Atomik Alışkanlıklar" kitabından alıntılanmıştır.
Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page